Jan Koreš: Komentovat poker? Složitější než fotbal

Každý si pamatuje hlášky Roberta Záruby nebo Jaromíra Bosáka po vítězných brankách českých sportovních týmů. Komentování pokeru nic takového neobnáší. Možná jen, když se na riveru objeví rozhodující eso. Když jsem měl tu možnost vyzkoušet si komentování na vlastní kůži, došla mi jedna věc: proč jsou James Hartigan a Joe Stapleton tak dobří. Tato dvojice léta provází diváky pořadem EPT Live a stojí za zvukovou stopou přenosů z European Poker Tour. Na poli pokerového komentování zatím nemají konkurenci. Hartigan se Stapletonem jsou sehraní.


Ale to, co za jejich úspěchem tkví, je neskutečné nadání bavit. Rozdíl mezi komentováním sportu a pokeru je markantní a pokeroví komentátoři zkrátka nemohou doufat v to, že odříkají pouze dění na obrazovce. Přestože se o to jednou Hartigan z legrace snažil a komentoval EPT jako fotbal. Dokonce přidal i nějaké chorály.


Zastávka EPT v Deauville mi jasně ukázala, co všechno musí mít pokerový komentátor ve své výbavě. Protože se zkrátka a jednoduše může stát, že z obrazovky nebude co popisovat. Přesně to se dělo během mého působení za mikrofonem. Slavní hráči vypadli, zajímavých a napínavých sehrávek poskrovnu. A vy prostě nemůžete pět hodin lidem pořád dokola vykládat, že všichni zahazují a nikdo nesází.


Pravdou je, že v dnešní době už jsou hranice pokerového komentování posunuty o míli dál, než tomu bylo před několika lety. Díky interaktivnímu propojení s diváky už se dávno nejedná jen o dialog mezi dvěma komentátory, ale do hry díky Twitteru a dalším platformám vstupují i příjemci zábavy, kteří se tak sami podílejí na tvorbě výsledného produktu. Komentátoři jsou jako policisté na křižovatce a řídí dopravu, udávají směr.


Výhodou Hartigana se Stapletonem je, že objíždějí zastávky EPT už řadu let. Za tu dobu už na tour posbírali nesčetně historek a zážitků, které se jim hodí v těch nejdůležitějších chvílích - kdy se u stolů nic neděje. Právě tehdy totiž nastává ta nejtěžší komentátorská práce, udržet diváka u obrazovky.
Především proto jsou přenosy z European Poker Tour tak úspěšné. V téměř jedenáctileté historii série bychom našli spoustu momentů, které hrály zásadní roli v dějinách celé hry. Dnes už prostě nikdo nechce chybět u toho, až se zrodí nějaký další. Rostoucí popularitu velmi názorně ukazuje rozšiřování komentáře o nové jazykové mutace.


Bývali jsme zvyklí na to, že českou verzi uslyšíme jednou za rok, když seriál zrovna zamíří do Prahy. Teď už se čeština zabydlela v programu každého dílu EPT a čeští diváci mohou tohoto komfortu využít nejen při zastávce v Praze, ale třeba i na Bahamách. Rozdíly mezi tuzemskou verzí a tou originální jsou ale stále znatelné a z první řady je pozorují právě komentátoři.

 


Z finančního hlediska je neproveditelné, aby čeští komentátoři objížděli Evropu a komentovali přenosy přímo z dějiště. V tu chvíli se do mysli vkrádá první značná nevýhoda. Nemůžete se na vlastní oči přesvědčit o tom, co se v hracím sále děje. Jste odkázáni na obrazovku, případně produkci. Další deficit spočívá v tom, že si nemůžete do studia pozvat někoho, kdo zrovna vypadl z Main Eventu či jiného turnaje.


Velký rozdíl tkví také v samotném zázemí. Komentátoři na místě činu mají výhodu v tom, že se mohou během hry lehce zapovídat a následně se do dění vrátit, byť prošvihli flop a turn. Mají totiž vedle standardní obrazovky také monitor s detailním popisem průběhu partie, něco jako hand history. Takovou vychytávkou česká stanice v Card Casinu Prague nedisponuje. Když se ztratíte, není návratu zpět.


Čeští komentátoři zkrátka musí být velmi ostražití. Jak jsem si sám vyzkoušel, není lehké předpovědět, kdy je prostor pro zodpovídání dotazů či probírání zákulisních informací. Spousta her se totiž nejprve vyvíjí nevinně a v tu chvíli myslíte na diváky. Vyprávíte zákulisní příběhy, snažíte se je zabavit. Najednou leží před dvěma hráči červený trojúhelník a vám nezbude nic jiného, než s provinilým tónem oznámit větu "máme tu all-in a call". Komentování pokerových turnajů je sice velmi zábavná činnost, ale zdaleka není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. I tak jsem si však svou premiéru maximálně užil.

Jan "Kory" Koreš - pokerový hráč, sportovní a herní nadšenec, blogger, talentovaný žurnalista. Honza působí jako media koordinátor série European Poker Tour. Více se o něm dočtete zde

Foto: Neil Stoddart/EPT, Tomáš Stacha/Card Casino Prague

Fotogalerie

« Zpět